Recept na domácí kváskový chléb
Ingredience
Na domácí žitný lepkový kvas
- celozrnná žitná mouka
- voda
Na domácí kvásek
- 150 g kvasu
- 150 g celozrnné žitné mouky
- 200 ml vlažné vody
- 200 g chlebové mouky
- 200 g špaldové mouky
- 150 ml vlažné vody
- 1 a 1/2 lžičky soli
- 1 polévková lžíce drceného kmínu
Postup přípravy
Příprava domácího kvásku
Celozrnná žitná mouka
Voda
1. den: 2 čajové lžičky smícháme se 2 čajovými lžičkami vody, promícháme, přikryjeme potravinovou fólií, ve které vytvoříme otvory. Kvásek se nesmí zapařit ani oschnout.
2. až 5. den: 2 čajové lžičky celozrnné žitné mouky smícháme se stejným podílem vody. Tento proces opakujeme do pátého dne. Kvásek přikrmujeme pokud možno ve stejný čas, jako v předchozím dni. Teplota by měla být určitě nad 20 °C, jinak Vám poroste velmi pomalu.
Pokud se Vám 6. den objevují na povrchu velké bubliny a kvas zvětšil svůj objem, máte správně založeno na kvásek.
Recept na český kváskový chléb
Než začnete s přípravou chlebového těsta, dejte mouku na teplé místo, musí mít pokojovou teplotu min. 20 °C.
Den předem smíchejte 150 g kvasu se 150 g proseté, přes kuchyňské síto, žitné mouky a 200 ml vlažné vody. Kvásek by měl zrát alespoň 12 hodin při teplotě kolem 25 °C.
Chlebové těsto
Po 12 hodinách odeberte 2 lžičky kvásku do průhledné skleničky, přikryjte potravinovou fólií a uchovejte v chladničce. Do hotového kvásku přidejte 200 g pšeničné chlebové hladké nebo celozrnné mouky a 200 g špaldové hladké mouky, 150 ml vlažné vody, 1 a ½ lžičky soli, 1 pol. lžíce drceného kmínu. Umícháme v těsto, které se nesmí být blátivé a lepit se na stěny. Pokud použijete více žitné mouky lepivější být může, je to její vlastnost. V případě suššího těsta přidejte jen malé množství vody. V opačném případě přisypte mouku.
Hotové chlebové těsto dáme kynout na teplé místo na 2 – 2,5 hodiny.
Kynutí bochánku
Pokud se Vám zda, že těsto dostatečně nenakynulo, nechte ho ještě 0,5 hodiny dojít. Poté vyklopte na pomoučený vál a překládejte přes sebe dokud to půjde. Vytvarujte v bochánek a dejte kynout na 1,5 – 2 hodiny do ošatky vyloženou plátěnou utěrkou nebo vysypanou moukou. Někdo celou ošatku vkládá do igelitového pytle, chlebové těsto Vám tak neokorá.
Pečení chleba
Trouba musí být předehřátá na 220 – 250 °C. Na dno trouby můžete vložit rendlík s vařicí vodou. Vykynutý bochník chleba posypeme z lehka moukou. Překryjeme pečícím papírem a vyklopíme na pečící lopatu. Pokud máme správnou konzistenci chlebové těsta, můžeme těsto naříznout ostrým nožem, oprášit od mouky a postříknout rozprašovačem osolenou studenou vodou. Ihned poté vkládáme na rozpálený plech, (vhodnější je žulová deska na pečení chleba. Seženete jí i v každém kamenictví, kde dělají náhrobní kameny). Pokud jste do trouby nedali rendlík s vodou, stačí horkou vodu, cca 150 ml chrstnout do spodní části trouby, (neopařte se!). Prvních 10 - 15 minut pečeme na maximální teplotu 220 – 250 °C. Pak teplotu snížíme na 180 °C a troubu vyvětráme, a pečeme dalších 25 – 30 minut. Barva kůrky má být zlatavá, pokud více hnědne přikryjeme bochník chleba alobalem. Po 35 – 45 minutách pečení zvýšíme teplotu na 220 °C a dopékáme 5 minut.
Po upečení bochníku chleba
Bochník z trouby vyjmeme a poklepeme na spodní část. Pokud zní dutě, je chleba hotový. Přendáme na mřížku a necháme vystydnout. Nemoučený chléb po vyjmutí z trouby zastříkneme solenou vodou.